Αρχική ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Ολυμπιακός: Βήμα πρόκρισης με νίκη 1-0 επί της Μπασακσεχίρ στην Πόλη

Ολυμπιακός: Βήμα πρόκρισης με νίκη 1-0 επί της Μπασακσεχίρ στην Πόλη

54

Βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Champions league έκανε ο  εξαιρετικός Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη, κερδίζοντας με 1-0 την Μπασακσεχίρ, ενώ στις καθυστερήσεις τη νίκη κράτησε ο Σα αποκρούοντας πέναλτι του Βίτσκα. To μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των «ερυθρολεύκων», πέτυχε ο Μασούρας με κεφαλιά στο 53ο λέπτο μετά από πολύ ωραία σέντρα του Βαλμπουενά.

Η Μπασακσεχίρ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Καχβετσί με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Καμαρά.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλά στημένος στην άμυνα και ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις όπου θα μπορούσε με λίγη προσοχή να πετύχει και δεύτερο γκολ. Τώρα, ο Ολυμπιακός έχει τη δυνατότητα να σφραγίσει την πρόκριση στο «Γ. Καραϊσκάκης» την Τρίτη (13/08, 21:30) και να πάει πιθανότατα στο Οπόρτο όπου θα αντιμετωπίσει την Πόρτο που νίκησε με 1-0 την Κράσνονταρ στη Ρωσία χάρη στο γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιονούκ, Καισαρά, Γκετζού, Βιέιρα, Κλισί, Βίτσκα, Τεκντεμίρ (63’ Αζουμπουίκε), Καχβέτσι, Ρομπίνιο, Κριβελί, Γκουλμπράντσεν (69’ Ελία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά (73’ Καμαρά), Μασούρας (84’ Μπρούνο), Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)