Αρχική ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Λίβερπουλ από άλλο πλανήτη 4-0 τη Μπαρτσελόνα

Λίβερπουλ από άλλο πλανήτη 4-0 τη Μπαρτσελόνα

17

Μια Λίβερπουλ από άλλο πλανήτη ανέτρεψε το βράδυ της Τρίτης (7/5) το εις βάρος της 3-0 που είχε πετύχει η Μπαρτσελόνα στο πρώτο παιχνίδι και πέρασε στον τελικό του Champions League με το εμφατικό 4-0.

Οι «κόκκινοι» ήταν ασταμάτητοι στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο μέρος είχαν καταφέρει να προηγηθούν με 1-0, με το γκολ του Οριτζί.

Στο 54’ ο Βαϊνάλντουμ πέτυχε το 2-0 και δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Οριτζί στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Ρόμπερτσον (46′ Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι (90′ Στάριτζ), Οριτζί (85′ Γκόμεζ), Μανέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Βιδάλ (75′ Αρτούρ), Ράκιτιτς (80′ Μάλκομ), Μπουσκέτς, Μέσι, Σουάρες, Κουτίνιο (60′ Σεμέδο)