Αρχική ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός 1-0 την ΑΕΚ στο Πανθεσαλικό

Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός 1-0 την ΑΕΚ στο Πανθεσαλικό

44

Κυπελλούχος Ελλάδας για 28η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας την ΑΕΚ με 1-0 στον τελικό που έγινε το βράδυ του Σαββάτου (12/9) στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Ραντζέλοβιτς στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν και  πέναλτι με τον Ελ Αραμπί στο 57΄.

Η εικόνα του αγώνα είχε την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως τον Ολυμπιακό να δημιουργεί και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες με Ελ Αραμπί και Μασούρα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος είχε και η ΑΕΚ μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως βρήκε απέναντι της τον πολύ καλό Τζολάκη, ενώ από την άλλη πλευρά και ο Τσιντώτας ήταν πολύ καλός, αποκρούοντας και το πέναλτι του Ελ Αραμπί.

Παρά τις χαμένες ευκαιρίες που θα του έδιναν μια πιο άνετη νίκη ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το 1-0 και να πανηγυρίσει το νταμπλ φεύγοντας από τον Βόλο με το πολύτιμο τρόπαιο.

Καλή ήταν η διαιτησία του Ολλανδού Κάιπερς και των βοηθών του.

ΑΕΚ: Τσιντώτας – Μπακάκης (62′ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες – Σιμόες (80′ Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος – Βέρντε (62′ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης – Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης (80′ Σεμέδο) – Καμαρά, Μπουχαλάκης – Μασούρας, Βαλμπουενά (76′ Καφού), Ραντζέλοβιτς – Ελ Αραμπί (90’+1′ Φορτούνης).