Αρχική ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Κύπελλο Ελλάδας: Ανοιχτή η υπόθεση πρόκριση – Προβάδισμα για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Κύπελλο Ελλάδας: Ανοιχτή η υπόθεση πρόκριση – Προβάδισμα για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

29

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μετά τους χθεσινούς πρώτους αγώνες της ημιτελικής φάσης του θεσμού, καθώς επιβλήθηκαν με 2-1 και 3-2, αντίστοιχα, των Άρη και Ολυμπιακού.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 2-1 του Άρη στο Ο.Α.Κ.Α. με τον Μάνταλο να ανοίγει το σκορ με ωραίο σουτ στο 8’. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα (11’) με εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα, ενώ τη νίκη στον «δικέφαλο» έδωσε ο Βράνιτς στο 57ο λεπτότης αναμέτρησης. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Άρης αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 50΄ λόγω αποβολής του Ματίγια.

Στην Τούμπα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Σισέ στο 5΄και ο  Γκιγιέρμε στο 8΄διπλασίασε τα ερυθρόλευκα τέρματα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν όμως άμεσα και στο 10΄ μείωσαν με τον Πέλκα σε 1-2 και ισοφάρισαν στο 12΄ με τον Μίσιτς. Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πέλκα στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από υπόδειξη του διαιτητή της αναμέτρησης για χέρι του Σεμέδο εντός της περιοχής.