Η Ηλιούπολη 2-0 τον Χαραυγιακό, μετέτρεψε το ντέρμπι σε παιχνίδι για ένα ρόλο

0

Σε παιχνίδι για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ηλιούπολη το τοπικό ντέρμπι με τον Χαραυγιακό καθώς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο ντεμπούτο του Τάσου Τασιόπουλου στον πάγκο της, κερδίζοντας με 2-0.
Οι «κυανέρυθροι» ήταν πραγματικά απολαυστικοί σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα παίζοντας ποδόσφαιρο κατοχής με σωστή ανάπτυξη με πίεση ψηλά, γεγονός που είχε σαν αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να εγκλωβιστούν και να μην μπορέσουν σε καμία περίπτωση να δημιουργήσουν την αίσθηση ότι μπορούσαν να απειλήσουν τους τυπικά γηπεδούχους.
Ο Χαραυγιακός παρουσιάστηκε ασύνδετος, χωρίς να μπορεί να κρατήσει τη μπάλα, ενώ ακόμα και στο μικρό διάστημα που προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 2-0, η Ηλιούπολη είχε τον έλεγχο του ρυθμού και ως εκ τούτου και του παιχνιδιού.
Η εικόνα του παιχνιδιού από την αρχή του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε ότι αργά η γρήγορα η ομάδα του Τάσου Τασιόπουλου θα έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα, πράγμα που έγινε σε ιδανικό σημείο γι’ αυτήν και συγκεκριμένα σχεδόν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45’), όταν ο Γεμιστός με πολύ ωραίες προσποιήσεις απέφυγε τρεις αντιπάλους και μέσα από την περιοχή του Χαραυγιακού έστειλε με ωραίο πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βακερλή.
Το καλό τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε και συνέχεια για την Ηλιούπολη και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους καθώς 7 λεπτά μετά την έναρξη του (52΄) από κόρνερ που ξεκίνησε από δεξιά η μπάλα έφτασε με κοντινή πάσα στον Βινίσιους ο οποίος πέρασε με αντίθετη κίνηση του σώματος του έναν αντίπαλο του και κυριολεκτικά σέρβιρε στον Φάρο που με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Συμπερασματικά η Ηλιούπολη ήταν η δίκαιη νικήτρια του αγώνα καθώς ήταν συγκροτημένη στο παιχνίδι της, δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει μεγαλύτερο σκορ. Από την άλλη ο «φιλοξενούμενος» Χαραυγιακός έδειχνε ξαφνιασμένος από την εμφάνιση της Ηλιούπολης και σε κανένα σχεδόν σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να αντιδράσει.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Μακρυωνίτης, Πολίτης, Κωτσαλάς, Τσάτσαρης, Αγοραστός, Γλυνός, Γάγγος, Φάρος, Γεμιστός (85′ Αγκόλι), Βινίσιους (78′ Φάμπιο), Λάμπι (90′ Ορφανός)
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ: Βακερλής, Τσέκος, Παρασκευόπουλος (68′ Τζανέτος), Κουτσοποδιώτης, Μαραγκουδάκης, Ντούνης (85′ Αναστασόπουλος), Αλσίνιο (46′ Κασσιανός), Κουκοβίνης, Πλούμης (68′ Δραμουντάνης), Κουτσούμπας (76′ Παρασκευόπουλος ), Κάρδαρης.