ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1

0

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το εξ αναβολής, από την 1η αγωνιστική, ντέρμπι ΑΕΚ – Ολυμπιακός. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν ο Βρουσάι (55’) για τον Ολυμπιακό και ο Σιμόες (80’).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό ως θέαμα και από τις δύο ομάδες με σκληρό παιχνίδι και με προσπάθειες κυρίως να προστατεύει η κάθε ομάδα την εστία της.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός άλλαξε τα πράγματα με την είσοδο των Φορτούνη και Κάμαρα γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα ένα αρκετά καλό παιχνίδι και φυσικά το γκολ του Βρουσάι στο 55’. Στο σημείο αυτό άρχισε και η προσπάθεια της ΑΕΚ να αλλάξει την κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ. Τελικά η Ένωση κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ τη νίκη θα μπορούσαν να πάρουν και οι δύο ομάδες με τις ευκαιρίες που είχαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (71’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Λόπες (86’ Ινσούα), Κρίστισιτς (70’ Σάκχοφ), Σιμόες, Γκαρσία, Μάνταλος, Λιβάγια (71’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα)

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σεμέντο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Τιάγκο (46’ Καμαρά), Μπουχαλάκης, Μασούρας (46’ Φορτούνης), Βρουσάι (82’ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί