Εθνική ομάδα: Νίκη με 0-2 στην Μολδαβία και τώρα ο τελικός με Σλοβενία

0

Με μαέστρο τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος άνοιξε το δρόμο για τη νίκη με ένα εκπληκτικό γκολ στο 32ο λεπτό και με τον Μπακασέτα να συνδυάζεται πολύ καλά μαζί του και να πετυχαίνει το 0-2 στο 41ο λεπτό, η Εθνική μας ομάδα πήρε τη νίκη στο Κισινάου απέναντι στην Μολδαβία για το Nations League και τώρα ετοιμάζεται για τον τελικό κόντρα στην Σλοβενία που νίκησε στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Κόσοβο με 2-1και καθάρισαν με 2-0 για την Εθνική στον πρώτο τελικό, πριν τον μεγάλο με την Σλοβενία, την ερχόμενη Τετάρτη στη Ριζούπολη.
Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας ομάδα ήταν παρά πολύ καλή με τους Φορτούνη και Μπακασέτα «πρώτα βιολιά», βρήκε με υπομονή τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και έδιωξε νωρίς το όποιο άγχος. Το εκπληκτικό γκολ του Φορτούνη, μετά από πέρασμα της μπάλας από τον Μπακασέτα, «άνοιξε» την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Ο άσσος του Ολυμπιακού ελίχθηκε από μέσα αριστερά και όταν έφτασε αρκετά έξω από την με περιοχή, με μέτωπο προς την εστία της Μολδαβίας, «όπλισε» και με δεξιό κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» για να γράψει το 0-1.

Εννέα λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Φορτούνη να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, από σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και απόκρουση των αμυντικών και με καθαρή σκέψη να την γυρίζει προς τον Μπακασέτα που λίγο πίσω από το ύψος του πέναλτι, με ωραίο πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα Ναμάσκο, γράφοντας το 2-0.
Η ομάδα μας δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες με τους Φορτούνη, Μπακασέτα και Γιακουμάκη για να διευρύνει το σκορ. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός των παικτών μας έπεσε καθώς βγήκε και ο Κώστας Φορτούνης, όμως δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τους Μολδαβούς για να φτάσουν στην επικράτηση με το 0-2 που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Μολδαβία (Ενγκίν Φιράτ): Ναμάσκο, Γιαρντάν, Πόσμακ, Αρμάς, Ρέαμπτσιουκ, Τσεμποτάρου (46’ Επουρεάνου), Ιονίτα (83’ Μπόιτσιουκ), Ράτα (62’ Τουρτσάν), Κότσιουκ (46’ Τσαϊμάκοφ),  Σπατάρου, Νταμαρτσάν (72’ Ντρος).

Ελλάδα (Τζον φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (62’ Κυριακόπουλος), Μπουχαλάκης, Ζέκα, Λημνιός (78’ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας, Φορτούνης (65’ Τζολης), Παυλίδης (78’ Γιακουμάκης).